pomocnik językowy


Wprowadzenie, czyli jak i po co uczyć się języków obcych

Mówi się, że żyjemy w trudnych czasach. Z pewnością jest w tym część prawdy, ale nie zapominajmy też o możliwościach, których poprzednie pokolenia zostały pozbawione. Rozwój technologii oraz turystyki, otwarcie granic dla Polaków szukających pracy w innych krajach stwarzają szanse dla tych, którzy chcą i wiedzą jak z nich skorzystać. Ogromną pomocą i nierzadko niezbędnym narzędziem jest tutaj znajomość języków obcych.

„Po co mi to?” - Czyli dlaczego warto uczyć się języków (bez względu na wiek)

Masz lat 20 i dopiero zaczynasz samodzielne życie. Może już wiesz, co będziesz robić, a może jeszcze nie. Może będziesz pracować w zawodzie, którego się uczysz, a może życie skieruje Cię na inne tory. Może wyjedziesz za granicę do pracy, do rodziny, na wycieczkę… Może tu, w Polsce, znajomość języków obcych pomoże Ci w kontaktach z ludźmi i w znalezieniu pracy. Warto teraz zainwestować w siebie, żeby potem nie żałować.

Masz lat 30-40. Twoja kariera się rozwija, albo wręcz przeciwnie – chcesz coś zmienić w życiu. Czasem żałujesz, że brakuje Ci odwagi i kompetencji do zmiany pracy. Czytasz ogłoszenia, a tam ,w prawie każdym, wymagana znajomość języków obcych. A może właśnie jesteś zadowolony ze swojej pracy. Chcesz wyjechać na wakacje za granicę. Spotykasz w życiu zawodowym lub towarzyskim kogoś, kto nie mówi po polsku. Nigdy nie jest za późno, żeby się dokształcić.

A może masz lat 50-60 lub więcej. Myślisz: „Po co mi te języki? Ja już swoje w życiu zrobiłem, i ile było trzeba, to się nauczyłem. Nie planuję wyjeżdżać za granicę.” Uwierz, znajomość języków obcych pomaga w kontaktach z ludźmi, otwiera na świat, dodaje pewności siebie. Może będziesz jeszcze zmuszony porozmawiać z obcokrajowcem, może pojedziesz na wycieczkę, a może po prostu pomożesz komuś z rodziny w nauce. Teraz jest czas, żeby zrobić coś dla siebie.

„Jak mam się za to zabrać?” - Czyli jak się uczyć języków obcych

  1. SYSTEMATYCZNIE - lepiej mniejsze partie materiału, a częściej. Ideałem było by 15 minut codziennie, ale bądźmy realistami – mało komu uda się tego dokonać. Spróbujmy więc chociaż dwa razy w tygodniu poświęcić chwilę na język. WAŻNE! Zawsze zaczynajmy od powtórki poprzedniego materiału.
  2. PRAKTYCZNIE - nauka idzie szybciej i przyjemniej, jeśli uczymy się tego, czego naprawdę potrzebujemy. Dlatego też na początek Shakespeare w oryginale, albo skomplikowane konstrukcje gramatyczne zostawmy studentom filologii bądź prawdziwym pasjonatom.
  3. KOMUNIKACYJNIE - nie zapominajmy, że język (każdy – nie tylko obcy) służy do komunikacji. Ucząc się mówmy jak najwięcej (tak, nawet sami do siebie). Mówmy frazami, zdaniami, ćwiczmy zadawanie pytań, próbujmy budować krótkie wypowiedzi.

A teraz zapraszam na pierwszą lekcję. Zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim.

mgr K.Giłka